Nostalgická, melancholická, sentimentální, smutná

9. srpna 2014 v 21:52 | Iris |  Tajné úvahy
Nostalgická. Melancholická. Sentimentální. Smutná.
Přesně tak na mne působí aktuální atmosféra srpnového večera. Mám psací stůl přímo u okna a právě si tak nějak uvědomuji, že mám vlastně docela pěkný výhled; takové poklidné sídliště, paneláky, rodinné domky, jednu hospodu, kterou nedávno nahodili na blankytně modrou (kýč), v dálce kostelík, ještě za ním nějaké hory (Jizerské? Jen tak tipuji, je ostuda, že si nejsem jistá.) Zeleně je zde také dost - můj výhled působí veskrze vyrovnaným dojmem. A to nebe!
...Ideální prostředí na psaní.
Mohla bych napsat nějakou nostalgickou, melancholickou, sentimentální, smutnou báseň popisující dnešní večer, pějící ódy na kostelíček, stromy a lásku, která zajisté probíhá v nejednom rodinném domku, a hořce kritizující dobu a životní podmínky bezdomovců/opilců válejících se okolo Tesca a prolévajících si těla krabicovým (ho)vínkem.
Nedávno jsem napsala takovou podobnou šílenost. Není zrovna o srpnovém večeru, jelikož jsem ji psala ještě v červenci, a nepěje na nic ódy ani nic nepomlouvá. Takže je to vlasně něco naprosto jiného. Ale nevím, jestli to vůbec někdy vypustím ze šuplíku. Měla jsem záměr si ji vystavit na nástěnku. Jenže mám pitomé nástěnky.
Potřebuji se totiž rozepsat, když už zrovna nehraju na klarinet (to bych měla!!). Slibovala jsem si, že toho tolik napíšu! Vždy před prázdninami mám hlavu plnou literárních námětů. Loni, předloni i letos jsem zahajovala dva měsíce volna s mírně rozmazanou osnovou velkého, dramatického románu v hlavě (a pomalu ji přesouvala na papír). Předloňský nápad se během psaní začal nebezpečně měnit z milé komedie "podle mého života" v drama odehrávající se na pustém a šedém sídlišti, tak jsem to utla, protože to mě samotnou děsilo.Příběh, který jsem rozepsala minulé léto, je super. Nemyslím si, že by mohl konkurovat aktuálním bestsellerům, protože něco podobného už zcela určitě bylo napsáno, ale na to, že vzešel z MOJÍ hlavy, je super. Musím se k němu vrátit. Ráda bych ho přepracovala na temnější verzi - hlavní hrdinka nebude na žádné prestižní škole a taky nebude mít nejlepší kamarádku, nebude mít vlastně žádné přátele (čímž mimo jiné odpadne většina tlachajících dialogů a bude to celé kratší). Navíc musím vymyslet, jaké bude rozuzlení. Možná, že by byla celá kniha už dopsaná, kdybych věděla, jak to ukončit.
Dobrá rada pro začínající spisovatele: Vymýšlejte pouze takové zápletky, abyste je vy sami dokázali vyřešit, vysvětlit a rozuzlit. Což je docela těžké, pokud neoplýváte logikou a důvtipem.
A letos...? Letos jsem začala až v srpnu, takže se to nepočítá vůbec. To bych musela mít v ruce (a hlavně v hlavě) vrtuli, abych to do konce prázdnin ukončila. A i s těmi pohony ve jmenovaných částech těla by to byla makačka. Vypadá to totiž na extra komplikovaný historický román, a to jsem mu už definitivně vyškrtla politický kontext.
Navíc BYCH MĚLA napsat jeden odstaveček do občasníku KOČJ. Už na začátku prázdnin jsem si to vytyčila jako cíl... a tak prokrastinuji.
Teď z jiného kotlíčku.
Mám za sebou půlku prázdnin. Všichni ji za sebou máme, pokud teda nejste matky na mateřské, důchodci nebo jiné výjimky (jimiž bych ještě fakt být nechtěla).
Dostala jsem k narozeninám čtečku Pocketbook a tak jsem si samozřejmě děsně odhodlaně předsevzala, že budu celé prázdniny číst. Číst, psát, hubnout, mýt si vlasy regeneračními šampony a nosit dvojdílné plavky a pořád si holit nohy a nebudu se líčit a budu koukat na spoustu filmů, které bych fakt měla vidět (třeba Titanic nebo Harry Potter). Další rada - nejen pro začínající spisovatele - nedávejte si žádná předsevzetí. Když si žádná nedáte, budete příjemně překvapeni sebemenší činností, již o prázdninách projevíte. Příští prázdniny to tak udělám i já.
No ale přečetla jsem knihu 1984 od George Orwella, což považuju za velký úspěch, protože jsem si ji chtěla přečíst už opravdu dlouho. Od té doby, co jsem se v komentářích na YouTube (věrohodný zdroj? Těžko říct, ale každopádně zajímavý) dozvěděla, že píseň The Sword and The Pen od Reginy Spektor je tímto dílem inspirována.
Absolvovala jsem dovolenou v Krkonoších, v poměrně vysušeném lyžařském středisku, kde se to i tak hemžilo turisty. Byla jsem asi dvacet minut v Polsku a ani jsem tam nevystoupila z auta, což mi ale nijak nebránilo žrát třešně, které jsme si odtud přivezli. Oslavila jsem patnáct let, což znamenalo velký krémový dort s marcipánem! Navštívila jsem trhy v Tanvaldě, na nichž nebylo nic tak úchvatného, aby to stálo za zmíňku, ale koupila jsem si tam sukni, kterou si možná nikdy nevezmu na sebe (proč? Nevím.) Konečně jsem se podívala do iQlandie, vzala jsem si zelené tílko a ztratila jsem se při klíčování (neřešte...)
I když jsem si řekla, že nebudu nakupovat (no vida, další předsevzetí), mám SPOUSTU nových hadrů. Teda oblečků. Když už jsem si to pořídila/nechala pořídit, mohla bych o tom aspoň mluvit a psát hezky.
Na pár hodin jsem konečně měla pocit, že jsem oblíbená v kolektivu. Stalo se tak při setkání s mými dvěma novými kamarádkami eN a Ká v Táboře. Škoda, že bydlíme tak daleko od sebe. Vlastně - já bydlím daleko od nich. Ony dvě bydlí takřka za rohem. Víte, kde je v Táboře takzvaná Řiť (ve skutečnosti se jmenuje nějak jako Hvězdná brána)? Kouzelné místečko. Konečně jsem si vyzkoušela rektální alpinistiku na vlastní kůži. Akorát jsem si měla brát něco bezpečnějšího, než zrovna minisukni a krátké tričko.
Za dobu, co píšu tenhle článek, se setmělo, představte si to. Tak pomalu ze mně jedou slova. V šupleti mám báseň o zácpě, z níž mě nakonec osvobodily olivy.
Víte co? Zítra prý bude Superměsíc, po němž - nebo spíš při němž - rostou prsa. A pak, až do středy, budou padat Prseidy. Na fotce byl ten Měsíc oranžový, tak uvidíme.
Fotka modrých bobulek, dovolím si podotkout, je jedna z mých nejpovedenějších makrofotek, ale to bude i tou úpravou... Pokud jich chcete vidět více, můžete! Zde, na mém fotoblogu! Píšu tam jednou do roka, ale i tak jsem do toho (kdysi) dala spoustu práce.
Tak zase někdy?
Iris :Virág
Time Is All Around!


 


Anketa

Slovní spojení 'PŘEDE MNOU'. Slovo 'přede' je

sloveso 66.1% (39)
předložka 33.9% (20)

Aktuální články

Reklama